Textruta:  
 

نظر شما

آرشیو اسناد سازمان وحدت کمونیستی

Textruta: Textruta:  مطلب بلند خود را  میل  کنید تا در این صفحه قرار گیرد.  archivesvahdat@gmail.com

archivesvahdat@gmail.com

 2. 28 سیروس · 23.01.2014 20.37

12. Amir Bahrami - 2012/6/23

هنوز پس از بیست و اند سالی‌ کابوس دستگیری برخی‌ شبها به سراغم میاد. به یاد یکی‌ از رفقای کارگر که سه چار سال پس از رهایی از زندان سکته زد و فوت شد. سالها مثل برق می‌‌گذرند ولی‌ افسوس خودم حتا جرات روی کاغذ آوردن هر آنچه بر من گذشت نداشته‌ام. رژیم از کلیت سوک تصویری روشنتر و کاملتر دارد تا تک تک فعالین سابق . البته با این نظر کاملا موافقم که آنچه سوک را سوک می‌ساخت نه تشکیلات و افراد مرتبط با آن بودند بلکه جریان و برداشت نظری آن از کمونیسم بود . اما با این همه آیا  افراد فعال آنزمان این حق را ندارند تا از آنچه بر سرشان آمد تصویری جامع   داشته باشند؟ شاید پرداختن به چنین موضوعی تو لاک خود فرو رفتن بنظر برسد، اما در دنیای واقعی‌ به غیر از محافل کاملا آکادمیک ، آدمها اول نگاه میکنند که تو کی‌ هستی‌ و بعدا  به حرفات گوش میدن. نباید فراموش شود که ما با آدمها واقعی‌ سرو کار داریم و فقط با اکادمیسین‌ها روبرو نیستیم. هر چند گویی که تاریخچهٔ فعالیت سوک به مقدار زیادی حاکی‌ از این امر است که روی سخنش همین به قولی‌  "آکادمیسینها" بوده که به لحاظ "فعال" بودن خود هیچوقت برای نظرات سوک تره خورد نکرده اند.
شاید این ارشیو در کنار کار اصلی‌ خود که همانا عرضه نوع نگرش و اندیشهٔ سوک در قالب نظرات و مقالات مکتوب در طول فعالیت سوک می‌‌باشد، بتواند ظرف طرح مسائلی از آن جمله  که ذکرش رفت بشود. هرچند همیشه ترس از مسائل امنیتی و امنیت جانی رفقایی که هنوز در ایران هستند مانع از طرح و پاسخگویی به آنچه بر ما گذشت باشد. ممنون میشم چنانچه در این خصوص نظر گردانگان ارشیو را در یابم.
با تشکر .

13. آرشیو - 20120626

سپاس امیر عزیز
که احساست را با ما در میان گذاشتی. راستش در پاسخ به سئوال شما به دلیل اینکه من از آبان 60 تا خرداد 68 در زندان بودم و از فعل و انفعالات سازمان در بیرون اطلاع چندانی نداشتم خود را برای اظهار نظر در این باره صالح نمی دانم هر چند برای سومین بار در رژیم اسلامی به همراه دستگیرهائی که شما از آن یاد کردید با رفقا دستگیر شدم و بعد از 40 روز بدون بازجوئی آن چنانی از اوین آزاد شدم. ضرورتی که شما به آن اشاره داشتید جای خالی اش بشدت احساس می شود. امیدوارم رفقا روزی به این امر، یعنی چگونگی دستگیری سوک در سال    69  و ابعاد آن، پاسخی درخور ارائه دهند.

شاد باشی

  2. ،ی، - 2011-02-22 23:23:51

این حقیقتی است که متاسفانه در اوضاع کنونی ایران چپ به صورت منسجم به همراه معترضین برای ایجاد فضای تنفس آزادی طلب شرکت نمی کند. با سپاس از این آرشیو که فرصتی برای بازخوانی نشریات چه پیش از بهمن ۵۷ وچه در خرداد ۶۰ را فراهم نموده است.

  5. رضا - 2011-05-09 10:22:42

درود رفقا
از اینکه این سایت را تدارک دادید تشکر دارم. نیروهای زیادی را می شناسم که بدنبال نظریات شما هستند. این سایت میتواند پیوندهای گسسته شده را به هم جوش داده و در خدمت مبارزه طبقاتی قرار دهد.
از رفقای اصفهان یکی بنام بیژن فهمی را می شناختم که بعد از سال شصت بی خبرم از آن رفیقم

  4. آرشیو - 2011-03-23 20:15:24

با درود به بهروز عزیز
برای اطلاع از مواضع سوک در باره تروتسکیسم، لطفا به ـ آثار منتشر شده ـ
و کتاب ـ تروتیسکیسم، سقط دیالکتیک لنینی ـ در همین سایت رجوع کنید

  3. بهروز نوایی - 2011-03-23 06:55:32

بسیار ممنون هستم که سایت را به راه انداخته اید و هنوز افسوس می خورم که سازمان موجود نیست.
بسیار مایل بودم که ببینم - با توجه نکاتی بحث هایی که در رابطه با مجاهدین میم لام با سچفخا می کردند - و کارهای مرموز و به قول بعضی جانی وار انجام دادند - امروز راجع به انواع سازمان های مانده از آن دوران - از پیکار گرفته تا کارگران کمونیست ایران که ندای سرخ بیرون میدادند بچه های رهایی چه فکر کرده و تحلیل منطقی ارائه میدهند.
چرا دروغ بگویم. در آن زمان سازمان وحدت را تحلیل کنندۀ کلّ سازمان های چپ ارزیابی میکردم. چرا سازمان نیست؟ آیا رفقا شهید شده یا مردند؟ اختفاف بود؟ ؟؟؟
به هر صورت آخرش هم نفهمیدیم که (به قول یکی از رفقای تان که در تهران دکه متحرک نوار کاست داشت و دلم برای دیدنش بسیار تنگ است) تروتسکیست بودید یا(بنا به پروسه تجانس) خیر....
راجع به تحلیل "انقلاب ایدئولوژیک" در سازمان مجاهدین تنها میتوان گفت که لایق جایزۀ ادبی-سیاسی بوده و هستید.
با امید به رهایی کارگران و زحمتکشان ایران،

بهروز نوائی

  1. ساسان - 2011-02-20 01:52:00

سپاس از گرد آورند گان آرشیو، کارتان قابل تقدیر است

  7 . 412 - 2012-01-09 13:10:26

در زمانی که این همه وسایل ارتباطی نبود،سازمان نشریه رهایی را منتشر میکرد.ولی حالا باوجود اینترنت ،حیف است که نظریات سازمان منتشر نمیشود.خوبست کادرهای باقی مانده همت کنند و آستین ها را بالا زنند و به اینکار جامه عمل بپوشانند.و همچنین کادرهای ورزیده ایدولوژیک تربیت کنند تا میراث سازمان از بین نرود.

  6. بابک - 2011-09-22 08:00:05

بسیار عالی سپاس از اینکه این اطلاعات را در دسترس عموم قرار دادید.

  8  .  یعقوب - 2012-02-15 16:45:11

اینطور بنظر می‌رسد که ضربه سال ۱۳۶۹ رژیم به سازمان بسیار سنگین بوده،البته نه از جهت میزان محکومیت ها، بلکه تاثیر روحی و روانی‌ آن دستگیری گروهی بسیار عمیق بوده است. تا با این موضوع برخوردی نشود و با چشمان باز به این مطلب که بر ما چه گذشت نپرداخته شود متاسفانه تا آن موقع رژیم انگار کلیات سازمان را در بند خود دارد.
به فیتیشیسم سازمانی معتقد نیستم ولی‌ با مرور کمابیش بر نظرات رایج فعلی‌ در سایت‌های متفاوت ، ضرورت مطرح شدن نظرات سوک برای ریشه دار کردن بحثها و برداشتهای نظری سوسیالیسم غیر مذهبی‌ به خصوص با توجه به خصوصیت امروزی اوضاع جهانی‌ و جامعه ایران لازم می‌باشد.

9. Farhad - 2012-02-26 15:47:35

بسیار عالی سپاس از اینکه این اطلاعات را در دسترس عموم قرار دادید-

shoma yek maghalehi ba titre;konfranse 3 jannebeh

 beine Amrika , uropa va japan daar sal1972 keh marbot be mobareze ba komonist mibashaad montasher kardehid , keh man onro daar arkiv shoma peyda nemikonaam. ba tashakor -Farhad

10. آرشیو - 2012-02-27 11:23:10

در پاسخ به فرهاد عزیز
من دقیقا نمی دانم شما به چه مقاله ای اشاره دارید و به چه طریقی منتشر شد. آیا در روز نامه باختر امروز یا بشکل جزوه مستقل یا در نشریه رهائی؟ در هر صورت تاریخی که شما نوشتید باید این مقاله در روزنامه باختر امروز چاپ شده باشد که آرشیو آن در سایت
کتاب فارسی موجود است ولی مقاله ای نزدیک به مشخصا تی که شما دادید در همین سایت به آدرس زیر موجود است;
www.vahdatcommunisti.org/amperyalist.pdf
اگر باز هم از مقاله یاد شده اطلاع ای کسب شد برای تان خواهم نوشت.
موفق باشید

11. آرشیو - 2012-02-29 10:27:42

پاسخی دوباره به فرهاد
درود بسیار به شما
مقاله ای که شما از آن یاد کردید، در تاریخ 24 تیر1359 در رهائی دور دوم در شماره های 40 ، 41 ، 42 منتشر گردید. این مقاله ترجمه ایست از نوشته " جف فریدن" با نام"
Trilateral Commission" " کمسیون سه جانبه" و اظهار نظر سردبیر مانتلی ریویو در سه شماره در هفته نامه رهائی منتشر شد.
http://www.vahdatcommunisti.org/KomisunSejanebeh.pdf

امید است  مقالات یاد شده در همین سایت در منو ترجمه مورد استفاده تان واقع شود.
موفق باشید

   2015  32 آرشیو  14:45     29 01

   2015 31 فرهاد  05:48     29 01

عزیزان آرشیو س.و.ک

با سلام

پیش از هر چیز سپاسگزاری کنم از تلاش و کوشش شما در حفظ ‌آثار و مکتوبات س.و.ک که به واقع کاری سترگ و ستودنی است.

و بعد اما خواستم نظرتان را در باره شخصی با نام دکتر حسن ماسالی بدانم که ایشان خود را از بنیانگزاران سازمانی که بعدها س.و.ک نام گرفت معرفی میکند و قرار است در ماه فوریه امسال در شهر فیلادلفیا راجع به «تاریخ و تحول جنبش چپ در ایران و دلائل بحران و ناکامی آن» سخنرانی کند. شرح حال ایشان را میتوانید در اینجا آنطور که البته خود ایشان ادعا میکنند ببینید. همچنین مصاحبه ایشان با صدای آمریکا را نیز میتوانید در اینجا ملاحظه کنید.

بهرحال به عنوان یک ایرانی نگران آینده ایران و به خصوص آینده چپ ایران میخواهم بدانم صحبت‌های آقای ماسالی آنجا که به تاریخ س.و.ک مربوط است تا کجا صحت دارد.

با درود

فرهاد فیلادلفیا

درود بسیار به فرهاد گرامی

این نیمی از حقیقت گوئی از طرف حسن ماسالی تازگی ندارد. چنین ادعاهائی قبلاً هم توسط ایشان مطرح شد که سازمان وحدت کمونیستی در سال 1365 پاسخی به این ادعاها داد که در اندیشه رهائی شماره 6 منتشر شد و در آرشیو در لینک زیر موجود است. به این نوشته تا حال آقای ماسالی پاسخی نداد.

جواب شما در لینک زیر موجود است:

http://vahdatcommunisti.org/dar%20hashieh%20seminar%20Visbaden.pdf

نیمی از حقیقت گوئی

من لینکی که شرح حال ایشان است را نگاه کردم و او در این شرح حال رندانه آنجائی که از تشکیلات جدا شد را نا روشن میکذارد.

"در سال 1970 باتفاق عده ای از یاران خود ، جبهه ملی ایران در خاورمیانه را بوجود آورد. و

همزمان " گروه اتحاد کمونیستی " را تشکیل دادند، که این تشکیلات بعداً بنام سازمان " وحدت

کمونیستی ایران " به فعالیت های خود ادامه داد."

تا اینجا نیمی از حقیقت است. ولی بعد در پارگراف پائین بدون ذکر جدائی خود در ابتدای تشکیل سازمان وحدت کمونیستی از آن که نیم دیگر حقیقت را شامل میشود هرگز در جائی بیان نمیگردد. او چنین ادامه میدهد:

"پس از فروپاشی رژیم شاه درسال 1357 حسن ماسالی علنی شد و در سال 1358 از طرف مردم تالش نامزد نمایندگی در مجلس شورایملی گردید و با اکثریت آراء بعنوان نمایده مردم تالش انتخاب شد ، اما بعلت انتقاداتی که از رژیم خمینی بعمل آورده بود، ابتدا دستگیر شد ، اما با قید ضمانت بطور موقت آزاد گردید.سپس خمینی بطور مخفیانه فرمان قتل ایشان را صادر کرد و از طریق آیت هللا الهوتی از توطئه قتل خود باخبر گردید و دوباره زندگی و فعالیات مخفیانه خود را در ایران آغاز کرد.و رژیم

خمینی یک آخوند رابجای ایشان، بعنوان" نمایده مردم تالش" بمجلس فرستاد."

 

او از این نا روشن گوئی هدف سالمی را دنبال نمی کند.

 

به امید آینده

آرشیو