Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: Textruta:

جانباختگان

Textruta: ابوشاهین ( کاک فئواد ) 
Textruta: منوچهر حامدی
Textruta:   در خرداد ۱۳۵۵ در درگیریهای خونین، رفیق منوچهر حامدی بدست مزدوران رژیم شاه به شهادت رسید. رفیق منوچهر حامدی از جمله بارز‌ترین و قدیمی‌ترین کادر‌های انقلاب ایران بود. آشنائی او با فعالیت و مبارزات سیاسی به سالهای قبل از ۲۸ مرداد بر می‌گردد. بعد از کودتای ۲۸ مرداد نیز فعالانه در جریانات نهضت مقاومت ملی شرکت نمود. سپس برای ادامه تحصیل به آلمان غربی رفته ولی از‌‌ همان آغاز در پایه گذاری و هدایت جنبش سیاسی و دانشجوئی ایران در خارج از کشور فعالانه شرکت نمود. رفیق حامدی از جمله پایه گذاران کنفدراسیون محصلین دانشجویان و جبهه ملی بود و در این دوران چندین بار عهده دار مسئولیت رهبری در این ارگانهای سیاسی بود. رفیق سپس در پایه گذاری اولین نطفه‌های جریانی که امروز بنام سازمان وحدت کمونیستی فعالیت می‌نماید شرکت نمود. او در این راه در سال ۱۳۴۷ به فلسطین رفت و با نام مستعار "ابوجعفر " در نزد ابوعلی ایاد انقلابی بزرگ فلسطینی به آموزش نظامی پرداخت. سپس در ادامه فعالیتش و در راه انتقال تجارب پر بارش و هنگامی که گروه در مرحله تجانس با سازمان چریکهای فدائی بود با کوله باری از اسلحه و تجارب غنی در زمستان سال ۵۳ مخفیانه به ایران آمد و پس از دو سال مبارزه مخفی در درگیریهای خرداد ماه ۱۳۵۵ هنگامی که مسلحانه از خود دفاع می‌کرد به شهادت رسید. یادش گرامی باد.
Textruta: Textruta: آرشیو اسناد سازمان وحدت کمونیستی
Textruta: Textruta: ابوالفضل صالحی(علی )
Textruta: Textruta: ادامه 
Textruta: اسد جانالی
Textruta: عمر جانالی
Textruta: یوسف یوسفی 
Textruta: Textruta: ادامه 
Textruta: ادامه 
Textruta: منوچهر دست نبوع(مرتضی (
Textruta: رفیق حمید
Textruta: Textruta: Textruta: Textruta: ابوالقاسم خنجری 
Textruta: منصور نجفی 
Textruta: Textruta: Textruta: ادامه 
Textruta: Textruta: (ساسان دانــش (عموحسن 
Textruta: نخست
Textruta: تاریخچه
Textruta: آثار منتشره
Textruta: ترجمه ها
Textruta: مقالات
Textruta: نقد و نظرات
Textruta: جانباختگان
Textruta: نشریات
Textruta: English
Textruta: تماس با ما
Textruta: نظر شما
Textruta: منوچهر حامدی
Textruta: مرتضی سید اسماعیل ابوشاهین
Textruta: منوچهر دست نبوع
Textruta: ابوالفضل صالحی
Textruta: عمر جانالی
Textruta: اسد جانالی
Textruta: یوسف یوسفی
Textruta: ابوالقاسم خنجری
Textruta: منصور نجفی
Textruta: ساسان دانــش ( عمو حسن )
Textruta: ساسان دانش در زندان معرف به عمو در ۱۷ فروردین سال ۱۳۳۱ در خانواده ای متوسط در شهرستان بابل متولد شد. پس از دوران تحصیلات ابتدائی در بابل وارد هنرستان صنعتی در رشته برق شد و بعد از پایان تحصیلات همراه با کار برای ادامه تحصیل به امریکا رفت. او که فعالیتها محدود سیاسی را در ایران آغاز کرده بود، در خارج از کشور به جرگه ی فعالین سیاسی پیوست و در سال ۵۷ همزمان با اوج گیری مبارزات مردم علیه رژیم شاه او نیز تلاش برای تشدید فعالیتهای خود در پیوستن به این مبارزات را آغاز کرد. در همین زمان در ارتباط با گروه " اتحاد کمونیستی" که بعدا به " سازمان وحدت کمونیستی" تغییر نام یافت به عنوان عضو گروه، از جمله اولین افرادی بود که قبل از بهمن ۵۷ به ایران اعزام گردید و در مبارزات توده ای مردم در این دوران و درگیریهای مسلحانه روزهای قیام شرکت فعال داشت.
Textruta: ادامه 
Textruta: ادامه

بالاخره کاک فؤاد کارگر انقلابی و قهرمان جنگ‌های داخلی لبنان، فاتح منطقه هتلها در بیروت، مدافع سرسخت مناطق "شیاح" و "حارتحریک"، پارتیزان شجاع بندرصور، فرمانده‌ی دلیر فدائیان فلسطین در دل سرزمین‌های اشغالی و بالاخره مربی نظامی، سازمانده و رهبر عملیات پیروز‌مندانه‌ی انقلابی در کردستان در روز ۶ اردیبهشت ماه ۱۳۵۹هنگامی‌که در خط مقدم جنگ یعنی در چند صدمتری پادگان می‌جنگید، و هنگامی‌که برای ایجاد پوششی مناسب برای خروج یکی از رفقای کومه‌له از سنگری که امکان سقوط آن می‌رفت به آن‌جا شتافت، پس از ایجاد پوشش مناسب جهت عقب نشینی رفیق، هنگامی‌که می‌خواست خود نیز به سنگری دیگر برود گلوله‌ی کالیبر ۵۰ سینه‌اش را شکافت و پس از آن‌که بخاک افتاد، خمپاره‌ای نیز کنار سرش بزمین خورده و منفجر کردید و بدینسان زندگی افتخار آفرین یک انقلابی که ۹ سال مداوم در تمامی جبهه‌های مبارزه علیه امپریالیسم و سرمایه‌داری، ارتجاع و صهیونیسم، مسلحانه مبارزه کرد پایان یافت.

خبرنامه‌ی کومه‌له بعد از شهادت رفیق مرتضی (فؤاد) نوشت:

"... در ساعت ۱٢ ظهر روز ۶/٢ (۱۳۵۹) واحد‌های ارتش یورش شدیدی را از محله "گروی گرول" بطرف شهر آغاز کردند. هدف آنها تصرف تپه‌ی "شیخ محمد صادق" واقع در ضلع شرقی پادگان و به فاصله‌ی حدود ۵۰۰ متر در خارج از آن بوده است...... در این عملیات یکی از همرزمان و همسگران غیر کرد بنام فؤاد که سالها در سرزمین فلسطین علیه سگ زنجیری امپریالیسم یعنی اسرائیل جنگیده و این بار در کنار خلق کرد و پیشمرگان سازمان ما می‌جنگید و صادقانه و فعالانه به مبارزه مسلحانه‌اش ادامه می‌داد شهید شد. این رفیق فداکار عضو سازمان وحدت کمونیستی و یار و یاور ما در مبارزاتمان بود. خود او نیز یکی از فرزندان دلیر خلق عرب در خوزستان بود. او یکی از شجاع‌ترین و فداکار‌ترین و کاردان‌ترین پیشمرگانی بود که در جنبش مقاومت خلق کرد از ابتدا شرکت کرد، یادش همیشه گرامی باد."

Textruta: ادامه

رفیق منوچهر دست‌نبوع در سال ۱۳۳۳ در شهرستان خوی متولد شد و پس از مدتی همراه با خانواده به همدان نقل مکان کرد. پس از گذراندن دوران دبیرستان در سال ۱۳۵۴ وارد دانشگاه تبریز شد و در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت

منصور پرشور و آتشین، از خطه‌ی جنوب ایران در خرمشهر و بسال ۱۳٢۹ دیده به جهان گشود. پس از تحصیلات متوسطه بسال ۱۳۵۰ عازم هند شد و در شهر لودیانا در رشته کشاورزی به دانشگاه راه یافت. به حکم طبیعت سرکش و عدالتخواهش بی‌درنگ به جنبش سیاسی دانشجویان ایرانی در هند وارد شد و در مدت کوتاهی در زمره عناصر فعال مبارزه علیه رژیم شاه در آمد. در سال ۱۳۵۴ با شدت گرفتن فعالیت‌های سیاسی و در اثر فشار دستگاه امنیتی شاه از هند اخراج گردید و بلافاصله به کنفدراسیون جهانی دانشجویان ایرانی در اروپا و سپس در سوئد به جرگه هوداران گروه اتحاد کمونیستی در آمد و به مبارزه خود ادامه داد. در پایان سال ۱۳۵۷ به جنبش عمومی مردم در ایران ملحق شد. همزمان با سرگونی شاه و تصرف و تصاحب قدرت توسط روحانیون و شکست انقلاب، او با عضویت در سازمان وحدت کمونیستی، مبارزه علیه رژیم تازه به قدرت رسیده را بجان پذیرفت. فداکاری، صمیمت و جانبازی او در این دوران زبانزد رفقائی بود که وی را ار نردیک می‌شناختند. او بتمام معنی کلمه و با تمام وجود در خدمت مبارزه بود تا آنکه در تاریخ دهم دی‌ماه ۱۳۶۰ مورد یورش مزدوران رژیم قرار گرفت و دستگیر شد. پس از شکنجه و آزار فراوان به ده سال حبس محکوم شد. منصور که از زندانی به وسعت ایران به زندان تنگ و تارکتری راه یافته بود به آرمان خود همچنان پایبند باقی ماند

Textruta: ادامه